Konferens: E-sportens framtid i Sverok

Föreningar som är verksamma inom e-sport utgör idag en stor del av Sverok sett till antalet medlemmar. E-sporten har dock utvecklings- och organiseringsbehov som Sverok inte direkt kan tillgodose. Någon form av samarbetslösning inom förbundet eller bildandet av ett eget e-sportförbund är de lösningar som ligger närmast till hands. Den 21-23 maj i Linköping kallar Sverok till konferens på ämnet med målet att kunna ta fram en handlingsplan för de närmaste åren.
Kostnad:
Förbundet står för såväl deltagaravgift som resekostnader för samtliga deltagare.
Anmälan: Konferensen har 30 platser. 2 representanter vardera från Sveroks största e-sportsföreningar har företräde, övriga intresserade är välkomna i mån av plats. Intresseanmälan görs genom följande formulär: http://tinyurl.com/konferens

5 kommentarer

  1. 2010-03-01 kl. 18:28 | Permanent länk

    Kan man inte se vilka som är anmälda?

  2. David Gustavsson
    2010-03-03 kl. 18:00 | Permanent länk

    Nej tyvärr, deltagarlistan kommer ut längre fram när det närmar sig.

  3. Niclas
    2010-03-05 kl. 00:00 | Permanent länk

    Har gjort en intresseanmälan, dock osäkert om vi kan komma då det ligger mitt i tentaperioder.

  4. 2010-03-20 kl. 08:05 | Permanent länk

    När är sista anmälningsdag ?
    Är själv anmäld men vår nummer två är inte klar än.

  5. David Gustavsson
    2010-03-23 kl. 00:03 | Permanent länk

    Sista anmälan är 19/4. Ett program för konferensen kommer att gå ut 12/4 och vi kommer att påminna om sista anmälningsdatum i samband med det.

Skriv en kommentar

Din e-post kommer aldrig att publiceras eller spridas vidare.

(Required)
(Required)

Spam Protection by WP-SpamFree