Rapporter och utredningar
På denna sida samlar vi rapporter och utredningar framtagna av Sverok.
Intervjuer med andra organisationer
2006 tillsattes en organisationsutredning som skulle undersöka hur andra organisationer se ut och eventuellt föreslå reformer för Sverok. Arbetet slutfördes aldrig som det var tänkt, men de intervjuer som genomfördes med andra organisationer sammanställdes.
Må bra-utredningen
På riksmötet 2004 inkom en övrig fråga som oroade sig för att det sociala klimatet i förbundet var dåligt, och Riksmötet beslutade att en utredning kallad ”Må bra” skulle genomföras för att undersöka hur det låg till och vad man kunde göra åt det.
Förbundsstyrelsen annonserade ut uppdraget i en pool med exjobb för studenter, och tre studenter från Luleå Tekniska Universitet nappade. I början av 2007 stod deras uppsats klar, med namnet:
”När jag tittar ut i rymden ser jag inte vintergatan för alla stjärnor”
– om social struktur, kultur och konflikter i en ideell organisation.
Författarna har även skrivit ett separat dokument där de besvarar de frågor Riksmötet ställt och föreslår åtgärder.
Läs några utdrag ur utredningen här
Läs förslagen på konkreta åtgärder här
Jämställdhetsmätning på Riksmötet
På Riksmötet 2007 genomförde representanter från förbundet Vi Unga en jämställdhetsmätning åt Sverok. Bl.a. tittade man på vilka grupper som var över- respektive underrepresenterade och på användandet av härskar- och främjartekniker.
Distriktsutredningen
Sveroks riksmöte 2005 beslutade att det under verksamhetsåret 2005/2006 skulle genomföras enöversyn av distriktens situation inom förbundet. Målet var att ta fram förslag för att förbättra och utveckla distrikten.
Hot mot unga i föreningslivet
Sverok har tagit fram ett PM till ungdomsminister Lena Hallengren där problem för unga i föreningslivet beskrivs. Bland annat behandlas svårigheter med att få organisationsnummer och bankkonto. (2004)
Vaddå demokrati
Sverok har gjort en utredning som heter Vaddå demokrati där det undersöktes hur föreningarna upplevde Sverok och hur Sverok bör agera i framtiden. (1999)




